خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

مخالف روایتگری آزار جنسی در سینما نیستم

کارگردان فیلم روایت ناتمام سیما می‌گوید مخالف روایت آزار جنسی نیستم اما باید مرجع قانونی برای رسیدگی به این مسئله وجود داشته باشد.

0

به گزارش آی تیکت نیوز، نشست خبری فیلم روایت ناتمام سیما به کارگردانی علیرضا صمدی و تهیه کنندگی مجید رضابالا شامگاه امشب دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علیرضا صمدی درباره این فیلم سینمایی گفت: نگاه من به سینما این است که هر فیلمی که می‌سازم نسبت به خودم چند گام جلو بروم و هیچ ادعایی در فیلمسازی ندارم، تا امروز ۳ فیلم سینمایی ساخته‌ام که هرکدام هریک فضای متفاوتی بود و دوست دارم که گونه‌های مختلف سینمایی را تجربه کنم.

وی درباره تأثیر فضای مجازی توضیح داد: فضای مجازی بخشی از زندگی ما شده است، مساله این است که کنش فضای مجازی تا چه میزان در واقعیت وجود دارد. اما فضای مجازی در این فیلم برای من یک مک گافین است و بعد از آن اتفاقات اصلی رخ می‌دهد.

این کارگردان بیان کرد: این فیلمنامه دو سال پیش نوشته شده و آن زمان موج در خارج اوج گرفته بود و فکر می‌کردم به زودی به ایران نیز می‌رسد. فیلمسازی برای من قصه گویی است و به دنبال پیام دادن به مخاطب نیستم.

صمدی درباره تشابه این فیلم با ملودرام‌های مختلف بیان کرد: نمی‌توانم بگویم از هیچ فیلمی تأثیر نگرفته‌ام اما ملودرام کارش این است که بتواند مخاطب را در سالن بنشاند. تاکید می‌کنم برای قصه گویی و مخاطب مهم است و جایزه برای من مهم نیست.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: به هیچ وجه مخالف روایتگری آزار جنسی نیستم اما معتقدم باید مرجع قانونی رسیدگی وجود داشته باشد تا حقیقت مشخص شود.

مجید رضابالا گفت: دوستی من با آقای صمدی و درک خلاقیت او انگیزه جدی برای همکاری ما بود. این فیلمنامه هم به روز بود چرا که معضلات امروز را به تصویر می‌کشد، همچنین مشکلات اقتصادی را به نمایش می‌گذارد. شخصیت جدی فیلم برای من شخصیت سیما است که رنج و عذاب را نجیبانه پشت سرمی گذارد.

صمدی بیان کرد: در وضعیتی که در فیلم ترسیم کردم سعی کردم که حقیقت را از دروغ نشان دهم. ما هم باید مانند کشورهای دیگر بحث آزار جنسی را جدی بگیریم و از آن تابو نسازیم.

وی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: هنگام فیلمبرداری این فیلم یک بار سکته کردم. ما برای رساندن فیلم به جشنواره تلاش زیادی کردیم و تا امشب نسخه کامل آن را ندیده بودم به نوعی که گویا فیلم را از تنور درآورده‌ایم. حتی نمی دانم کدام نسخه در این سینما به نمایش گذاشته شده است، اما بی شک فیلم نیاز به تغییراتی دارد.

صمدی بیان کرد: تدوینگر و یکی دیگر از عوامل خودشان خواسته بودند که نامش در تیتراژ فیلم حضور نداشته باشند و ما نیز به نظر آنها احترام گذاشتیم.

وی ادامه داد: به عنوان یک فیلمساز با هرچیزی که مانع آزادی بیان شود مخالفم و بی شک با فیلترینگ نیز مخالف هستم.

رضابالا گفت: سینما هنر گرانی است و پیدا کردن سرمایه گذار برای سینمای هنری بسیار سخت است، البته معتقدم این فیلم نیز از موضع خود یک فیلم فلسفی است چرا که آدم‌ها را در موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه