خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

خزاعی: برخی تلاش می‌کنند امید و رویا از سینمای ایران برود

محمد خزاعی رئیس سازمان در برنامه فارسینما گفت: از نظر امید معدل آثاری که می‌بینم قابل قبول است، این یک ریشه تاریخی دارد که امید از سینمای ایران رفته است؛ باید دید چه اتفاقی رخ داده که برخی تلاش می‌کنند رویا و امید از سینمای ایران برود.

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در ششمین قسمت برنامه فارسینما حاضر شد.

وی در ابتدا ضمن تشکر از خبرگزاری فارس برای تولید این برنامه در ایام چهل و دومین جشنواره فیلم فجر گفت: من تقریبا ۸۰ درصد آثار جشنواره را دیدم و آثار خوبی را در جشنواره داریم. هرچند آثار متوسطی هم در جشنواره وجود دارد اما تعداد ژانرهای مختلف و مضامین خوب فیلم‌ها بهتر از سال‌های گذشته  است که تنها  چند ژانر در جشنواره حضور داشت

خزاعی مطرح کرد: این تنوع از انجمن سینمای جوان شروع شد و به اینجا رسید، اما نباید فراموش کرد که ما درگیر کرونا بودیم و سال گذشته هم درگیر مشکلاتی بودیم و با این وجود جشنواره خوب است.

وی در رابطه حضور امید در آثار جشنواره گفت: معدل آثاری که می‌بینم قابل قبول است، این یک ریشه تاریخی دارد که امید از سینمای ایران رفته است؛ باید دید چه اتفاقی رخ داده که برخی تلاش می‌کنند رویا و امید از سینمای ایران برود.

وی ادامه داد: محتوای آثار در جشنواره خوب است و از نظر ساختار هم آثار خوبی داریم اما برخی آثار زیر متوسط هم هستند که آنها دلایلی برای پذیرفته شدن دارند برای مثال سال گذشته فیلمی برای ارتش بود و ما برای تقویت فیلمسازی در ارتش این فیلم را پذیرفتیم.

وی در رابطه با حضور مخاطب در سینما گفت: دو محور مهم است یکی مضمون و محتوا است که خانواده‌ها باید مطمئن باشند برای چه فیلمی ب سینما می‌روند.

رئیس سازمان سینمایی گفت: برخی آثار از دولت قبل مانده که ما برای ایجاد اشتغال آنها را اکران خواهیم کرد. برخی آثار کمدی هم که روی مراه هستند فیلم سالمی هستند و هر خانواده‌‌ای می‌تواند با خیال راحت آن را ببیند.

وی ادامه داد: از ۱۰۰ پروانه ساختی که دادیم تنها بخشی از آنها ساخته شده و سبد آنها تکمیل است و تنها ۱۴ فیلم کمدی پروانه گرفتند اما آثار کمدی بیشتر دیده می‌شوند. در سال گذشته کشی راضی نمی‌شد در اکران نوروز فیلمش اکران شود و عده‌ بسیاری معتقد بودند که عمر سینما تمام شده است   حالا که این مشکلات حل شده و اقتصاد سینما به گردش درآمده می‌شود در رابطه با مضامین سینمایی صحبت کرد.

خزاعی مطرح کرد: در سال جاری تعدادی فیلم کمدی آمدند و پر فروش شدند، این اتفاق همیشه در سینمای ایران بوده و غیر از دهه شصت همیشه ژانر موفق در سینما کمدی بوده است.

وی گفت: مردم ما در دوران کرونا در خانه بودند و فیلم‌های روز دنیا را می‌بینند و سلیقه آنها ارتقا پیدا کرده و نمی‌توانیم فیلمی را که شخصی و تجربه گرا است را پر بیننده کرد باید یا یک فیلم اجتماعی پیشرو باشد.

خزاعی مطرح کرد: نباید گیشه و اقتصاد ملاک موفقیت و خوب بودن یک فیلم باشد و این تفکر از زمان برنامه هفت شکل گرفت که گیشه ملاک یک فیلم خوب شد.

وی ادامه داد: مخاطبین ما فقط سینما نیست و در بهترین شرایط ۳۰ میلیون نفر است و این فیلم در شرایط دیگری پخش شده و کارکرد فرهنگی در جامعه دارد.

خزاعی گفت: ما سالن سازی نمی‌کنیم، ما کمک می‌کنیم سالن‌های سینما احیا شود. ما سرمایه گذار را به سازنده سینما وصل می‌کنیم، باید تکثر سالن سینما باشد تا عدالت در اکران وجود داشته باشد و حق مردم هم هست که در هر شهری سینما باشد.

وی گفت:  از جهت تولید هم محصولات ما مسیر تولیدش ارتقا پیدا کرده و تعداد آنهم افزایش یافته است.

خزاعی ادامه داد: ما همیشه دغدغه محتوا و تولید داریم، ما یک آرامشی در سینما داریم. برخی فیلمسازها تنوع دید دارند، سینماگر خطر ندارد و به کشور کمک می‌کند؛ سینماگران خانواده ما هستند و نه هرج و مرجگر هستند و نه نا آرام.

بعد از کرونا باید سینما و تولید احیا می‌شد، کی در فارابی ۱۷ فیلم تولید شده است.

در دوران قبل به آثار زیادی وام می‌دادند و در این دوره به دلیل کمک به اشتغال از آثار حمایت شد و سازمان سینمایی با جمع‌بندی و ایجادجلسات این هم‌گرایی را ایجاد کرده است و ارگان‌ها هم‌افزایی کرده‌اند و حتی با بخش خصوصی انجام شده است.

سینما سه ضلع مخاطب سالن و فیلم ساز دارد که کار خودشان را می‌کنند، ما باید تعداد سالن‌ها را بیشتر کنیم و مخاطب را به ۶۰ میلیون برسانیم.

وی در رابطه با بخش بین‌الملل گفت: باید شرایط سیاسی کشور را در نظر بگیریم؛ در سال گذشته شبکه‌ای علیه سینمای ایران ایجاد شده و به سینمای ایران ضربه زدند و ما وارد یک جنگ فرهنگی شدیم البته ما برنامه ریزی کردیم و اگر بخواهیم از جشنواره‌های نظیر برلین صحبت کنیم باید گفت این فضا ها شرایطی را ایجاد کردند و آثاری را می‌پذیرند که ضد مضامین کشور باشد و مثلا سک فرد مکشفه داشته باشد.ما تلاش می‌کنیم تا به مجامع جهانی نشان دهیم سینمای ایران این فیلم‌ها نیست و اینجا است.

خزاعی گفت: حاشیه‌های زیادی شکل گرفت و جایگاه بین‌المللی را تضعیف کرد و بخش بین‌الملل جشنواره در این شرایط خوب عمل کرده چراکه شرایط سخت است. اگر اسامی آنها اعلام شود علیه‌شان جوی شکل گرفته تا انصراف دهند.

وی در رابطه با عدم اعلام هیئت داروان بخش ملی تا کنون گفت: آقای امینی معتقد بود که اعلام کردن اسامی باعث فشارهایی روی اعضا شود و کار هیئت داوران تمام شده است و ۷ عضو دارد.

خزاعی افزود: من معتقدم که هرچه شفاف صحبت کنید سوال و ابهام کمتر می‌شود. ما مقصریم که برخی حاشیه‌ها اتفاق افتاده وقتی اطلاعات به موقع اعلام نشود عدم آگاهی باعث سو برداشت می‌شود. باید آگاهی را بالا ببریم تا مسائلمان حل شود.

وی در پایان گفت: شاید همه کارهایمان درست نباشد اما می‌دانم که ما تلاش می‌کنیم تا سینما را احیا کنیم.