خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

با سینما حقیقت| مستندسازی ‌که خود سوژه اصلی یک مستند مطالبه‌گر شد

وحید چاووش مستندسازی است که سوژه مستند مسعود دهنوی شده و حالا در رابطه با این مستند توضیح می‌دهد.

وحید چاووش مستندساز شناخته شده‌ای است که در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» سوژه مستند «پرونده تمرد من» ساخته مسعود دهنوی  شده است.

چاووش در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در رابطه با این موضوع گفت: سال ۱۳۹۷ یک پرونده‌‌سازی از سوی یکی از ضابطین قوه قضائیه برای من انجام شد و درواقع پاپوشی برای من ایجاد کرد و در قوه قضاییه محکوم شدم به یک سال حبس. 

وی ادامه داد: من خیلی تلاش کردم که احقاق حق کنم و بگویم که من بی‌گناه هستم و تمام مراحل قانونی را طی کردم اما همه جا به بن‌بست خوردم. نهایتا به این نتیجه رسیدم که این حق‌کشی را تبدیل به فیلم‌ کنم. 

این مستندساز تاکید کرد: تعمدی در این قضیه وجود نداشت و مکانیسم به گونه‌ای شد که به صورت خود به خود از طرف آقایان قضات به دلیل حجم پرونده ها و وقایع کرونا، حرف من به عنوان یک شهروند هرگز شنیده نشود. همچنین در این پروسه حق‌خواهی خلاهای قانونی هم وجود داشت. 

وی افزود: تنها راهی که برای من‌ باقی ماند این بود که تمام حرف‌ها و اسناد را در این فیلم بیان کنم. خوشبختانه آقای دهنوی این حرف را تا حد زیادی توانست در فیلمش بزند. 

این فیلمساز از تجربه خود مقابل دوربین گفت: من همیشه از دوربین گریزان بودم و همیشه پشت دوربین هستم. مصاحبه هم خیلی خوشایندم نیست که درباره فیلمم حرف بزنم و از سر وظیفه و اجبار جلوی دوربین رفته ام. این موضوع صرفا مساله من نیست بلکه مساله ای است که برای خیلی از مردم اتفاق می‌افتد بنابراین تصمیم گرفتم آن را تصویر کنم. 

وی ادامه داد: قرار بود در ابتدا خودم این فیلم را به عنوان مونولوگ از خودم بسازم اما آنقدر این واقعه برایم تلخ بود که تصمیم گرفتم از دوستم آقای دهنوی کمک بگیرم و همه چیز را به او بسپارم. چون باید بارها این پلان‌ها را می‌دیدم و به آن فکر می‌کردم و این اتفاق مانند یک زهر کشنده بود برای من. 

چاووش در پایان تصریح کرد: به عنوان یک مستندساز وظیفه‌ام است که گاهی پشت دوربین باشم و وقتی شرایطی پیش آمد، جلوی دوربین بیایم.