خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

فروش ۱۵۰ میلیارد تومانی سینماها در آبان

در آبان‌ حدود ۴ میلیون نفر به سینما رفتند و فروش فیلم ها نیز به ۱۵۰ میلیارد تومان نزدیک شد.

۳ میلیون و ۷۵۸ هزار نفر در آبان به سینما رفتند که این آمار، ۶۲ درصد بیشتر از مدت زمان مشابه ماه قبل بوده است و نشان می‌دهد مخاطبان سینما طی ماه اخیر، استقبال قابل‌توجهی از فیلم‌های روی پرده به عمل آورده‌اند.

گیشه نیز در این ماه به عدد ۱۴۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسید که این میزان، ۴۷ درصد بیشتر از گیشه سینما‌ها در مهرماه امسال به حساب می‌آید.

نکته قابل‌توجه آمار آبان‌ماه اینکه طی این ماه، ۷۵ هزار و ۲۹۷ هزار سانس برقرار بود. این آمار، ۱۲ درصد بیشتر از سانس‌های مهرماه است. باتوجه به افزایش ۶۲ درصدی میزان مخاطب، سانس‌ها رشد چندانی را نشان نمی‌دهند که همین عامل ثابت می‌کند ضریب اشغال صندلی‌ها طی آبان‌ماه، به‌مراتب بیشتر از مهرماه بوده است و این، یکی از بهترین نشانه‌ها در جهت رونق سینما به حساب می‌آید.

سینما‌های کشور در آبان‌ماه، یک رکورد دیگر ثبت کردند و موفق شدند تا از پرمخاطب‌ترین ماه ۴ سال اخیر رونمایی کنند. 

پرفروش‌ترین فیلم آبان‌ماه، کمدی هتل بود که ۲ میلیون و ۲۲ هزار نفر را به سینما‌ها کشاند و ۸۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز فروخت.

بچه زرنگ، دومین فیلم پرفروش این ماه، ۷۰۱ هزار مخاطب داشت و گیشه آن، از ۲۱ میلیارد ۸۲۳ میلیون تومان فراتر رفت.

فسیل در آخرین روز‌های اکرانش، همچنان با اقبال خوبی مواجه می‌شود. این فیلم در آبان‌ماه، با ۳۳۴ هزار مخاطب و گیشه ۱۳ میلیارد و ۶۲۶ میلیون تومانی‌اش، سومین فیلم پرمخاطب ماه شناخته شد.

نخستین ساخته عادل تبریزی، چهارمین فیلم پراقبال آبان بود. گیج‌گاه در این ماه، ۱۸۸ هزار مخاطب داشت و ۷ میلیارد و ۸۶۹ میلیون تومان نیز فروخت.

نارگیل ۲ که سه‌ماه‌ و نیم از اکران آن می‌گذرد، همچنان چراغ‌خاموش می‌فروشد. این فیلم در آبان‌ماه، موفق به جذب ۱۴۰ هزار مخاطب و رقم زدن گیشه ۴ میلیارد و ۹۱۲ میلیون تومانی شد.