خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

نشست‌های بررسی تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران

جشنواره بین المللی جایزه عکس ۵ نشست‌های تخصصی با موضوع سینما را از سوم تا نهم مهر با حضور جمعی از منتقدان و پژوهشگران حوزه سینما در خانه هنرمندان برگزار می‌کند.

علی فروغی مدیر هنری جشنواره بین المللی جایزه عکس ۵ گفت: جشنواره هر سال در روز ملی سینما یک بخش پژوهشی دارد که در آن سعی می‌کنیم بخش‌هایی را که فراموش و کمرنگ شده است، مورد بررسی قرار دهیم.

فروغی در ادامه بیان کرد: امسال به تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران می‌پردازیم، زیرا نسل جوان اطلاعات کافی در این زمینه ندارد و ما در نظر داریم که مخاطب را با پایه گذاران اولیه آشنا کنیم.

وی افزود: قرار است تا نهم مهر هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۰ به شکل تخصصی تاثیرات یاسوجیرو اوزو بر فیلمسازان بعد خودش و عکاسان از حوزه‌های مختلف بررسی شود.

مدیر هنری جشنواره تاکید کرد: خیلی‌ها سوال کرده بودند جشنواره عکس ۵ چرا به حوزه سینما می‌پردازد که در جواب باید بگویم شروع صنعت سینما با عکاسی بوده است و وقتی سینما رشد کرد عکاسان تحت تاثیر سینما قرار گرفتند در نتیجه این ۲ مقوله خیلی به هم نزدیک هستند.

وی مطرح کرد: نشست‌ها شامل تاثیر و جایگاه نقاشی در سینمای یاسوجیرو اوزو، بازبینی داستان توکیو، فلسفه و زبان تصویر، بررسی ساختار تصویر و ترکیب در سینمای یاسوجیرو اوزو، زیباشناسی زوال و تاثیر جنگ بر سینمای یاسوجیرو اوزو و … می‌شود.

فروغی در پایان گفت: این نشست‌ها با حضور جمعی از منتقدان و پژوهشگران حوزه سینما برگزار می‌شود که حضور در این نشست‌ها برای عموم آزاد است.