خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

برگزاری جلسه شورای عالی سینما در روز سینما

رئیس سازمان سینمایی از برگزاری جلسه شورای عالی سینما همزمان با روز ملی سینما و با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد.

به گزارش آی تیکت نیوز، شورای عالی سینما به‌عنوان بالاترین نهاد سیاست‌گزاری سینما در کشور شناخته می‌شود،‌ این شورا طی سالیان گذشته با هدف اعمال سیاست‌های واحد و متمرکز در حوزه سینمای ایران، پیشرفت همه‌جانبه کمی و کیفی توانمندی‌های ملی در عرصه سینما و وظایفی از قبیل تصویب برنامه‌های حمایت از تولید آثار فاخر سینمایی، تعیین ساز و کارهای لازم برای اعمال مدیریت هماهنگ منابع و امکانات ملی در عرصه سینما تشکیل شد.

این شورا تا به امروز با نوسانات زیادی روبرو شده. چنانچه در برخی مواقع با استعفای چند تن از اعضا روبرو شد و حتی بعد از گذشت سال‌ها در دوره‌ای احیا شد. در نهایت در سال ۱۳۹۵ این شورا منحل شد و به خاطره‌ها پیوست.

اما سال ۱۴۰۰ بود که محمد خزاعی خبر از احیای این شورا داد،‌ در اولین جلسات این شورا طرح مسکن سینماگران مطرح و تصویب شد و ابتدای سال جاری بود که خزاعی خبر از عملیاتی شدن این مصوبه داد.

حالا و بعد از مدت‌ها خبر از تشکیل مجدد این شورا به گوش می‌رسد، محمد خزاعی دبیر شورای عالی سینما با اعلام این خبر گفت: این جلسه با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و اعضای حقیقی و حقوقی شورا با هدف بررسی چالش‌های کلان سینما و مشکلات مبتلابه سینما برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: دبیر خانه شورای عالی سینما در طول یکسال گذشته ۱۱ جلسه تخصصی با حضور اعضای متخصص حقیقی با محوریت بررسی، ارزیابی و احصاء چالش‌ها و مشکلات سینمای ایران در محل سازمان سینمایی برگزار کرده است و در نهایت جمع بندی و خروجی نتایج جلسات مقدماتی در جلسه دوشنبه ۲۰ شهریور شورای عالی سینما که در نهاد ریاست جمهوری برگزار خواهد شد مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

خزاعی با اشاره به ۳ مصوبه جلسه قبلی شورای عالی سینما گفت: بخش عمده این مصوبات با موضوعات تجهیز و نوسازی مراکز و دفاتر سینمای جوان، مسکن هنرمندان و مطالعه برای تولید آثار مشترک بین‌المللی در حال پیگیری و تحقق است.

وی افزود: در خصوص کمک به احداث، تجهیز و نوسازی تچهیزات مراکز سینمای جوان به نتایج درخشانی دست یافته‌ایم که تقریبا همه اهداف سازمان سینمایی در این خصوص در شرف اجراست.

خزاعی از تهیه یک بسته پیشنهادی برای جلسه شورای عالی سینما خبر داد و گفت: امیدوارم نتایج جلسه فردای شورای عالی سینما، دستاوردها و اخبار خوبی برای خانواده سینما در پی داشته باشد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش سازمان متبوع خود برای رفع مشکلات مسکن سینماگران تاکید کرد: در این زمینه کارهای مقدماتی با همکاری وزارت راه، مسکن و شهرسازی انجام و بزودی به مرحله اجرایی خواهد رسید.

خزاعی در خصوص تولید آثار مشترک بین‌المللی در سینما نیز گفت: منابع مالی و سرمایه‌ای این پروژه در حال تامین است و بزودی شروع به کار آن اعلام خواهد شد. 

گفتنی است شورای عالی سینما متشکل از محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، آیت‌الله علیرضا اعرافی رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما و محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به عنوان اعضای حقوقی و ابوالقاسم طالبی، مسعود نقاش زاده، مجید شاه حسینی، داوود میرباقری، منوچهر شاهسواری، مریلا زارعی و پوران درخشنده به عنوان اشخاص حقیقی است.