خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

قول رئیس سازمان سینمایی برای پیگیری احکام قضایی سینماگران

رئیس سازمان سینمایی در هفتاد و دومین جلسه شورای معاونین و مدیران این سازمان با اشاره به برخی احکام صادره اخیر برای سینماگران گفت: انتظار می‌رود در شیوه برخورد با هنرمندان و سینماگران مراقبت بیشتری صورت گیرد.

به گزارش آی تیکت نیوز، مسئله احکام قضائی که برای برخی از هنرمندان پیش آمده، تبدیل به دغدغه برخی از جامعه سینما شده است. محمدمهدی اسماعیلی چند روز قبل و در دیداری که با خبرنگاران داشت در این رابطه گفته بود: در رابطه با احکام صادره برای بازیگران هم باید گفت که مسئولیت آن با قاضی است و من و یا حتی رئیس قوه قضائیه هم نمی‌تواند به حکم قاضی اشکال بگیرد اما ما تلاش می‌کنیم صحبت کنیم تا مشکلات این افراد حل شود، همانطور که برای احکام قبلی هم تلاش کردیم تا باوجود بی‌مهری‌های برخی از این هنرمندان فضا را برای آنها مساعد کنیم.

حالا بعد از گذشت چند روز از این سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی هم به این موضوع واکنش نشان داده است.

محمد خزاعی با بیان اینکه مراقبت در شیوه برخورد با جامعه هنری و سینمایی باعث تقویت فضای آرامش و همدلی شده و پیوند و ارتباط وسیع‌تر سینماگران با مسئولان می‌شود، افزود: بی‌تردید هنرمندان ایران علی‌الخصوص سینماگران، جزو اقشار شریف و مؤثر در رشد و تعالی جامعه هستند و رفتار قانون‌شکنانه و ضد مصالح ملی عده‌ای معدود، نباید نگاه تشکیلات کلی نظام به ویژه قوه قضاییه را علیه کلیت این قشر شریف و زحمتکش دچار خدشه کند. 

به گفته وی، ارایه توضیحات اقناع‌کننده حوزه‌های تخصصی با کارشناسان قضایی ضمن روشنگری، می‌تواند از پیامدهای مخرب و توسعه تحلیل‌ها و تفاسیر مغرضانه بلوک رسانه‌های ضدایرانی پیشگیری کرده و برای مسئولان دستگاه تخصصی نیز جای دفاع باقی گذارد.

رئیس سازمان سینمایی ضمن قدردانی از رئیس قوه قضائیه و دادستانی کشور، با تأکید براینکه قضات محترم و همکاران آن‌ها که در یکسال گذشته در کنار سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حل و فصل مشکلات برخی سینماگران نهایت مساعی و همراهی را به خرج داده‌اند، تصریح کرد: فارغ از حکم اخیر البته معتقدم حساب آن دسته انگشت شمار از سینماگرانی که با رفتار یا گفتار خود قوانین دایر کشور را زیر پا می‌گذارند از بقیه جداست و باید مثل قانون‌شکنان هر عرصه و صنف دیگری پاسخگو باشند و سیستم قضایی کشور بی‌هیچ تبعیضی باید به پرونده آنان رسیدگی کند، اما عموم سینماگران و فعالان این عرصه جز برای تعالی فرهنگ و هنر این جامعه تلاش نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: سینماگران سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی هر کشوری هستند و وظیفه مراقبت از این گروه مهم و حساس نه فقط بر عهده سازمان سینمایی، بلکه بر عهده بخش‌‌های مختلف حاکمیت است. 

خزاعی اظهار کرد: باید اعلام کنیم که با هماهنگی و همراهی دستگاه‌های مختلف از جمله دادستانی، از سال گذشته با صدها نفر از اهالی سینما و چهره‌های صاحب نفوذ این عرصه نشست‌ها و گفت‌وگوهای صمیمانه و همدلانه‌ای داشته‌ایم و بسیاری از این افراد صراحتاً اعلام کرده‌اند هیچ قصدی برای تخطی از قانون یا تخلف نداشته‌اند و خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات رسمی کشور می‌دانند از این رو ادامه این رویکرد همدلانه و صحیح، در نهایت موجب ایجاد آرامش و انسجام و همدلی بیشتر خواهد شد و سینمای ایران چه در تولید و چه اکران و شئون دیگر به موفقیت‌های تاریخی خود ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد برخی احکام صادره اخیر که در مرحله بدوی است با مشورت حوزه‌های تخصصی قابل گفت‌وگو است.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: دایره حقوقی سازمان سینمایی را مأمور کرده‌ایم نسبت به گفت‌وگو و پیگیری مسائل سینماگران جدی‌تر ورود کنند.

وی از سینماگران و هنرمندان درخواست کرد در مواجهه با مسائل اجتماعی و چالش‌ها،با دقت، هوشیاری و بصیرت بیشتر رفتار کنند تا مورد غفلت و سو‌ءاستفاده جریانات سیاسی معاند و ضدملی قرار نگیرند.

در اغتشاشات سال گذشته نیز مجموعه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی تلاش کردند تا مشکلات برخی از این هنرمندان را برطرف کنند که در نهایت با عفو عمومی که از طرف رهبر انقلاب اعلام شد مسائل مربوط به هنرمندان حل شد، هرچند برخی از این افراد اقدامات خود را تکرار کردند.