خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

احترام به استاد انیمیشن؛

انیمیشن میازاکی برای افتتاحیه جشنواره سن‌سباستین هم انتخاب شد

«پسر و مرغ ماهی خوار» هایائو میازاکی افسانه زنده دنیای انیمیشن هفتاد و یکمین جشنواره سن سباستین را افتتاح می‌کند.

انیمیشن حماسی هایائو میازاکی اسطوره زنده دنیای انیمیشن با عنوان «پسر و مرغ‌ماهی‌خوار» که جدیدترین اثر استودیو جیبلی ژاپن است، ۲۲ سپتامبر به عنوان فیلم افتتاحیه هفتاد و یکمین جشنواره سن سباستین به نمایش درمی‌آید.

این فیلم برای افتتاحیه جشنواره‌ تورنتو هم انتخاب شده و با این انتخاب مجدد ۲ جشنواره مهم اسپانیایی و کانادایی در برابر آخرین اثر میازاکی سرتعظیم فرود می‌آورند.

با نمایش «پسر و مرغ‌ماهی‌خوار» در سن سباستین اولین نمایش اروپایی فیلم رقم خواهد خورد.

جشنواره سن‌سباستین دیروز پنجشنبه با اعلام این خبر عنوان کرد این چهارمین باری است که فیلمی از این فیلمساز ژاپنی در جشنواره سن سباستین به نمایش در می‌آید، اما برای اولین بار است که در بخش اصلی آن شرکت می‌کند.

میازاکی پیش از این با «شهر اشباح»، «پونیو روی صخره کنار دریا» و «باد برمی‌خیزد» در سن سباستین حضور داشت.

در بخش رقابتی سن سباستین انیمیشن دیگری با عنوان «رویای سلطان» ساخته ایزابل هرگوئرا جای دارد و انیمیشن سومی با عنوان «آنها به نوازنده پیانو شلیک کردند» از برنده اسکار فرناندو تروبا هم در بخش نمایش ویژه دیده خواهد شد.

آخرین باری که یک فیلم انیمیشن برای افتتاحیه سن سباستین انتخاب شده بود «فوسبال» خوان خوزه کامپانلا در سال ۲۰۱۳ بود.

«پسر و مرغ‌ماهی‌خوار» ماه پیش در ژاپن به نمایش درآمد و ۱۳.۲ میلیون دلار در اولین آخر هفته اکران خود فروش کرد تا عنوان بزرگترین اکران هفته اول را در تاریخ استودیو جیبلی از آن خود کند.

این فیلم درباره پسری به نام ماهیتو ماکی است که یک برج متروکه را در شهری که به تازگی به آنجا رفته کشف می‌کند و با یک مرغ‌ماهی خوار خاکستری سخنگو وارد دنیایی خارق‌العاده می شود.

«پسر و مرغ ماهی خوار» اواخر امسال در سینماهای دیگر نقاط جهان اکران خواهد شد.