خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

نوبل سینما به کدام فیلمساز می‌رسد؟

کارگردان ۷۷ ساله و شناخته‌شده آلمانی به عنوان دریافت‌کننده جایزه سالانه و معتبر لومیر فرانسه انتخاب شد.

کارگردان مشهور فیلم‌هایی چون «پاریس، تگزاس»، «زیر آسمان برلین»، «کلوپ اجتماعی بوئنا ویستا» و فیلم برجسته جشنواره کن امسال یعنی «روزهای عالی»، به عنوان برنده جایزه لومیر فرانسه شد؛ عنوانی که سال گذشته به «تیم برتون» فیلمساز هالیوودی رسیده بود.

پانزدهمین دوره جشنواره معتبر لومیر فرانسه با محوریت فیلم کلاسیک در لیون و از ۱۴ تا ۲۲ اکتبر (۲۲ تا ۳۰ مهر) برگزار خواهد شد و «وندرس» جایزه لومیر را در روز جمعه ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳ دریافت خواهد کرد.

جایزه لومیر که از آن به عنوان نوبل سینما یاد می‌شود پیش‌تر به «کلینت ایستوود»، «میلوش فورمن»، «کن لوچ»، «کوئنتین تارانتینو»، «پدرو آلمادوار»، «مارتین اسکورسیزی»، «کاترین دونو»، «وونگ کار وای»، «جین فوندا»، «فرانسیس فورد کاپولا» ، برادران «داردن»، «جین کمپیون» و «تیم برتون» اعطا شده است.

موسسه لومیر در بیانیه‌ای در این‌باره نوشت: «او مردی است که تجسم احیای سینمای آلمان و اروپا در آغاز دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است، یک فیلمساز سرگردان که فیلم جاده‌ای را دوباره اختراع کرد. او کارگردان “پاریس، تگزاس” و “زیر آسمان برلین” است، مردی که مسیر خود را به عنوان یک هنرمند دنبال کرده و به تازگی با دو فیلم اخیر خود “آنسلم” و “روزهای عالی” به موفقیت دوگانه بزرگی دست یافته است».

«ویم وندرس» در جشنواره فیلم کن ۱۹۸۴ با فیلم «پاریس تگزاس» برنده نخل طلای بهترین فیلم شد و در سال ۱۹۸۷ هم برای فیلم «زیر آسمان برلین» برنده جایزه کارگردانی کن شد. همچنین مستند «نمک زمین» ساخته او درباره عکاس «سباستیائو سالگادو» برنده جایزه سزار بهترین فیلم مستند در سال ۲۰۱۵ شد.

«وندرس» امسال با جدیدترین فیلمش «روزهای عالی» به رقابت در کن بازگشت. «کوجی یاکوشو» بازیگر ژاپنی نیز برای بازی در فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

فیلم «روزهای عالی» درباره یک نظافتچی توالت در توکیو است که داستانی انسانی درباره مراقبه، شادی و موهبت‌های روزمره را روایت می‌کند، آنچه ژاپنی‌ها از آن به عنوان کوموربی یاد می‌کنند – به معنای واقعی کلمه “تشعشع نور خورشید از میان درختان”، مفهومی که ناپایداری زندگی را نشان می‌دهد و به رقص بین سختی‌ها و لحظات راحت‌تر تا زمانی که هنوز زمان داریم، تاکید می‌کند.

«ویم وندرس» اخیرا به عنوان رئیس هیات داوران سی‌وششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو نیز انتخاب شده است.