خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

اعلام داوران جشنواره کن بدون «محمد رسول‌اف»

اعضای هیئت داوران هفتاد و ششمین دوره جشنواره کن که از ۱۶ تا ۲۷ مه برگزار خواهد شد معرفی شدند. این هیئت به ریاست «روبن اوستلوند» برندگان «نخل طلا» را در بخش «مسابقه» انتخاب می‌کنند.

«مریم توزانی» کارگردان مراکشی، «دنی منوشه» بازیگر فرانسوی، «رونگانو نایونی» کارگردان و نویسنده بریتانیایی-زامبیایی، «بری لارسن» بازیگر آمریکایی، «پل دینو» بازیگر و کارگردان آمریکایی، «عتیق رحیمی» نویسنده و فیلمساز افغان، «دامین سیفرون» کارگردان و نویسنده آرژانتینی و «ژولیا دوکورنو» کارگردان فرانسوی اعضای هشت نفره هیئت داوران را تشکیل می‌دهند.

همچنین گفته می‌شود بر اساس اعلام رادیو بین‌المللی فرانسه RFI در گزارشی اختصاصی : در پی دعوت رسمی کن از «محمد رسول‌اف» برای عضویت در هیأت داوران بخش «نوعی نگاه»، «ممنوع‌الخروجی دوباره» این فیلمساز، مانع از حضور او در جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۲۳ شد.

این دوره از جشنواره با اکران «ژان دو باری» با بازی «جانی دپ» در نقش «لوئی پانزدهم» افتتاح خواهد شد و با نمایش فیلم‌های جدید «مارتین اسکورسیزی»، «وس اندرسون»، «هیروکازیو کور-ادا» و بسیاری دیگر ادامه پیدا می‌کند. پیش‌تر گزارش شده بود که انیمیشن «بنیادین» پیکسار فیلم اختتامیه این دوره خواهد بود. این فیلم در تاریخ ۲۷ فوریه و در بخش «خارج از مسابقه» اکران خواهد شد و سپس ۱۶ ژوئن در ایالات متحده به نمایش درمی‌آید.

جشنواره فیلم کن هفتاد و ششم از ۱۶ تا ۲۷ مه برگزار خواهد شد.