خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

تاکید رئیس سازمان سینمایی بر اقتصاد و معیشت خانواده سینما

محمد خزاعی در شصت و سومین جلسه شورای معاونان و مدیران این سازمان، مهم‌ترین رویکرد سینمایی را بهبود معیشت، رونق تولید و تقویت ظرفیت اقتصاد سینما عنوان کرد.

رئیس سازمان سینمایی در این جلسه با اشاره به چند راهبرد عملیاتی مهم در سال ۱۴۰۲ گفت: مهم‌ترین اولویت این سازمان در سال جدید رونق اقتصاد و توجه به معیشت خانواده سینماست.

خزاعی با اشاره به استقبال گسترده مردم از سالن‌های سینما در سال جاری و همچنین اقدامات انجام شده به منظور رونق گیشه سینما در سال گذشته افزود: با برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفت شاهد گیشه پر رونقی در نیمه اول سال گذشته بوده ایم و تا شهریور ماه شاهد اوج گیری و روند تصاعدی فروش سینما‌ها بوده ایم و آمار‌ها حکایت از این داشته است که روند صعودی فروش فیلم‌ها تا پایان سال ادامه پیدا کند ولی، متاسفانه همزمان با نا آرامی‌های مهرماه گذشته و غفلت و شیطنت عده قلیلی از سینماگران و فضاسازی‌های منفی و تخریبی این روند نزولی شد. با این وجود همکاران ما در سازمان سینمایی تدابیری پیش بینی کرده اند که برغم این نا آرامی‌ها و بعضا، کارشکنی و سنگ اندازی تعداد اندکی از سینماگران شاهد تعطیلی سینما‌ها نباشیم.

وی با اشاره به اینکه ب مسبب برخی  از موضع گیری ها، تخریب‌ها و آسیب‌ها به پیکره سینما  عده‌ای از درون خود سینما هستند خاطر نشان کرد: به طور قطع، اگر این اوضاع به سینما تحمیل نمی‌شد روند صعودی فروش فیلم‌ها تا پایان سال ادامه پیدا می کرد و به لحاظ گیشه سال پررونقی را پشت سر می‌گذاشتیم.

خزاعی رونق تولید را از دیگر محور‌های مهم در سیاست‌های سازمان سینمایی در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد و گفت: با توجه به رهنمود‌های مقام معظم رهبری مبنی بر “سال رونق تولید و مهار تورم”، راهبرد رونق تولید را از دیگر دستورالعمل‌های این سازمان در سال جاری است.

وی ادامه داد: لازم است تولید ارزان قیمت آثار سینمایی و برنامه‌ریزی برای توسعه فضا‌های تولید با بودجه‌های پایین و در برگیری بیشتر اهالی خانواده سینما در دستور کار قرار گیرد. تقویت ظرفیت اشتغال اهالی سینما و رفع بحران بیکاری و نیز، حل مسئله معیشت خانواده سینما، از اولویت‌های سازمان بوده و در در سال جدید جدی‌تر می‌شود. اگر چه در کنار این نگاه، از تولید آثار فاخر نباید غافل شویم.

خزاعی تقویت فضای همدلی و همگرایی در خانواده سینما را از ضرورت‌ها و نیاز‌های اساسی این حوزه خواند و تاکید کرد: نقش نهاد‌های صنفی در تقویت همدلی و همگرایی برای توسعه سینمای ملی مهم است و واقعیت این است که برای کاهش مشکلات موجود، باید همه نهادها، سازمان ها، موسسات و فعالان حوزه سینما دست به دست یکدیگر دهند تا با توجه به چالش‌های اقتصادی کشور در این حوزه، مشکلات را به حداقل برسانیم.

وی با تاکید بر اهتمام به حمایت از معیشت و رفاه اهالی سینما گفت: دغدغه من همواره معیشت خانواده سینما بوده است. از همان بدو حضورم در سازمان سینمایی در گفتگو با هیئت مدیره قبلی و فعلی خانه سینما برای حل ریشه‌ای مشکل معیشت و رفاه خانواده سینما درخواست طرح اجرایی کردم که، متاسفانه هیچگاه  دوستان چنین طرحی را برای رفع مشکل خانواده سینما ارائه نکردند. البته بخشی از دغدغه‌ها را خودمان از طریق شورای عالی سینما مصوب و عملیاتی کرده ایم که موضوع اختصاص سهمیه‌ای از مسکن ملی از آن جمله است

به گفته وی حل مشکل معیشت، مسکن و اقتصاد خانواده سینما که اغلب آن‌ها از قشر ضعیف اقتصادی جامعه هستند، باید در اولویت موسسات و مراکز زیر مجموعه سازمان سینمایی قرار گیرد.

خزاعی ادامه داد: همه خانواده سینما دچار مشکل اقتصادی نیستند و یا اینکه مشکلاتشان همسطح نیست؛ بنابراین لازم است یک تقسیم بندی اصولی در چارچوب برنامه جامع حمایتی در این زمینه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: دغدغه بنده و همه همکاران در حوزه‌های تخصصی‌تر سازمان سینمایی پیگیری موضوع معیشت و گسترش زمینه‌های اشتغال بیشتر خانواده سینماست که البته در این راستا، صنوف می‌توانند با همگرایی و هم افزایی در جذب منابع و مشارکت‌ها و اعتماد سازی به ما یاری رسانند.

به گفته وی، رفتار فردی و خودخواهانه عده‌ای از همکاران سینما با تمایلات سیاسی و هنجارگریزی، در این سال‌ها به وجهه عمومی و سرمایه اجتماعی سینما آسیب زده که بازتولید اعتماد و انسجام به همدلی بیش تری نیاز دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین، با اشاره به مصوبه شورای عالی سینما مبنی بر پیگیری و حل مشکل مسکن سینماگران اظهار داشت: پیرو توافقات صورت گرفته با وزارت مسکن و شهرسازی مقرر شد تا عطف به مصوبه شورای عالی سینما، ظرفیت و سهمیه‌ای از مسکن ملی برای سینماگران و هنرمندان اختصاص یابد و به زودی اخبار قطعی در این زمینه اعلام خواهد شد.