خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

راهیابی «ایساتیس» در هفتمین جشنواره مستند درخت طلایی فرانسه

مستند بلند سینمایی «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهقان در هفتمین جشنواره بین‌المللی مستند درخت طلایی فرانسه به نمایش درمی آید.

فیلم مستند سینمایی «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهقان در ادامه حضور جهانی خود، به هفتمین جشنواره بین‌المللی مستند درخت طلایی فرانسه راه پیدا کرد و در این جشنواره به رقابت خواهد پرداخت.

از بین فیلم‌های رسیده به جشنواره از سراسر دنیا ۱۶ فیلم در بخش مستند بلند انتخاب شدند که «ایساتیس» به نمایندگی از ایران در این جشنواره حضور دارد.

هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند درخت طلایی اول تا ۳ اردیبهشت مصادف با ۲۱ تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۳ در پاریس برگزار می‌شود. موضوع هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند درخت طلایی «ریشه‌های فرهنگ» با تمرکز بر زیستگاه، انسان و طبیعت، تغییرات اجتماعی و محیط‌زیست است.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند درخت طلایی (GTIDFF) که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، هر ساله در اروپا برگزار می‌شود. هدف این جشنواره متمرکز کردن توجه جهانیان به فیلم‌های مستند، تشویق نمایش فیلم‌های باکیفیت در سراسر جهان، کشف عمیق فرهنگ‌ها و کشور‌های مختلف از طریق هنر سینماست.

«ایساتیس» مستندی شاعرانه از بخشی از فرهنگ ایران به روایت چهار عناصر طبیعت است. در خلاصه این فیلم آمده است: «داستان دست‌های مردمانی که از خاک کیمیا ساختند و از نیستی به هستی رسیدند. داستانی کهن از منزلت حقیقی آب؛ از اندیشه‌های نو در رانش آب. داستان پر فراز و نشیب شهری که قرن‌هاست، چون عقیق بر دل خاک خشک و خالی کویر می‌درخشد. داستان گفتگوی مهربان ادیان و عطر ایمان ….»

فیلم مستند «ایساتیس» پیش از این، جایزه بهترین فیلم هفتمین جشنواره جهانی فیلم اوشن سیتی آمریکا، جایزه ویژه دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، نامزد سیمرغ بهترین فیلم مستند سی و نهمین جشنواره فیلم فجر، نامزد بهترین فیلم نتپک سی و هشتمین جشنواره جهانی فجر، نامزد بهترین فیلم و بهترین صداگذاری از جشن مستند سینمای ایران، برگزیده بهترین فیلمبرداری و بهترین موسیقی از جشن مستند سینمای ایران، تندیس سیمین بهترین مستند از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد و جایزه بهترین فیلم بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره بین المللی جشنواره شهر را کسب کرده است.