خبرها و رویدادهای سینمایی ایران و جهان

«حامد سلیمان‌زاده» برای دومین دوره متوالی داور مراسم گلدن گلوب شد

«حامد سلیمان‌زاده» منتقد، پژوهشگر، مدرس بین‌المللی سینما و فیلمساز ایرانی، برای دومین دوره متوالی به عنوان یکی از داوران هشتاد و یکمین دوره مراسم جوایز «گلدن گلوب» در کشور آمریکا انتخاب شد.

حامد سلیمان‌زاده که پیش از این داوری جشنواره‌های معتبر و مهم سینمای جهان از جمله کن فرانسه، برلین آلمان، گوتنبرگ سوئد، اُبرهاوزن آلمان، استانبول ترکیه و… را در پرونده هنری خود دارد اولین ایرانی در طول ادوار برگزاری مراسم سینمایی و تلویزیونی معتبر جوایز «گلدن گلوب» (Golden Globe Awards) به شمار می‌رود که به عنوان رأی‌دهنده در دو دوره متوالی در بخش سینما حضور دارد.

این دعوت از سمت انجمن مطبوعات خارجی هالیوود صورت گرفته است که وظیفه برگزاری مراسم گلدن گلوب در لس‌آنجلس آمریکا را برعهده دارد و هشتاد و یکمین دوره آن قرار است در ژانویه ۲۰۲۴ میلادی در بورلی هیلز لس‌آنجلس در کشور آمریکا برگزار شود.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از روزنامه‌نگاران و عکاسانی است که از فعالیت‌های تلویزیونی و سینمایی ایالات متحده آمریکا برای رسانه‌های دیداری و نوشتاری گزارش می‌دهند. این انجمن حدود ۱۰۵ عضو ثابت و ۱۰۰ عضو بین المللی از ۵۵ کشور جهان دارد.

حامد سلیمان‌زاده هم‌اکنون ساکن شهر برلین در کشور آلمان است و به عنوان پژوهشگر و مدرس در زمینه فیلم و فلسفه با دانشگاه هنرهای برلین (UdK) همکاری دارد.

جوایز گلدن گلوب مجموعه جوایزی است که هر ساله در آمریکا و توسط اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود و رای دهندگان بین المللی به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی، هم داخلی و هم خارجی اهدا می‌شود. «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی نخستین فیلم فارسی‌زبان است که توانسته در سال ۲۰۱۲ برای بهترین فیلم خارجی این جایزه را کسب کند و در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۲ به ترتیب ایران با فیلم‌های «گذشته»، «فروشنده» و «قهرمان» در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان حضور داشت و نامزد دریافت جایزه بود.